11 x NIE – czego nie należy robić przy zakupie karmy | karma dla psa

11 razy nie … czyli czego nie należy robić przy zakupie karmy dla psa. Od takich najbardziej przyziemnych NIE do troszkę mniej oczywistych.

1. NIE kupuj karmy na kilogramy – kupuj zawsze całe opakowania. Masz mniejszego psa? Kup mniejsze opakowania, nawet jeśliby miało być troszkę drożej. Karma dla psa kupiona z otwartego worka nigdy nie będzie świeża – szczególnie jeśli jest to karma mniej popularna.

2. NIE patrz na to co kupują inni. Ten sposób już gdzieś omówiłem na stronie – nie patrz na listę 'bestsellerów' w sklepie internetowym ani też na to która aukcja internetowa cieszy się największą popularnością.

3. NIE sugeruj się ceną. Tzn. nie sugeruj się wysoką ceną. Ceny najniższe zwykle sugerują to co powinny sugerować – że karma nie jest specjalnie dobra. Wysoka cena może oczywiście oznaczać, że karma jest świetna ale … nie musi. Może się okazać, że zapłacisz za akcje marketingowe danej firmy a nie za składniki typu premium.

4. NIE sugeruj się opinią swojego psa. Często można spotkać się z opiniami na forach internetowych "Mój pies xxxx rasy yyy zajada się karmą firmy zzzz – świetna karma'. Guzik prawda.  To wcale nie jest tak, że nasze psy 'zajadając' się jakąś karmą podpowiedzą nam, że dana karma jest dla nich odpowiednia. Cwani producenci karm potrafią stworzyć karmę 'smakowitą' dla psa na różne sposoby – niekoniecznie zdrowe dla psa. Jak chcecie to …. zróbcie test – kupcie karmę z Biedronki i dajcie psu, ciekawe czy zje? Nie chciałbym abyście myśleli że karma ma psu NIE smakować:). Oczywiście że powinna ale nie powinien być to jedyny wyznacznik.

5. NIE wierz w to co  mówią inni. Powyżej wspominam fora internetowe i … faktycznie, jeśli macie mnóstwo czasu to mogą być pomocne. Ale niekoniecznie będą – pojawia się tam mnóstwo wpisów które na 'autentyczne' nie wyglądają. Aha, nie wierz w to co mówią inni oznacza też że … nie powinieneś/powinnaś wierzyć w to co ja tu wypisuję;) I tak do tego podejdź. Ja staram się jak mogę aby to co pisze miało ręce i nogi ale nie jestem światowej klasy specjalistą i bazując na własnych doświadczeniach i lekturach też mogę się mylić. Sprawdź mnie.

6. NIE sugeruj się reklamą. Łatwo powiedzieć – nasze życie jest przepełnione reklamą i karmy nie są wyjątkiem – spotkasz w prasie, telewizji, Internecie mnóstwo reklam karm. Nie zwracaj na nie uwagi (wiem wiem łatwo mi mówić).

7. NIE sugeruj się opinią sprzedawcy w sklepie. Sprzedawca w sklepie to taki sam człowiek jak Ty … może mieć jakąś wiedzę na temat żywienia zwierząt ale nie musi. On ma sprzedać, koniec kropka. On może chcieć sprzedać karmę na której zarobi najwięcej, lub może chcieć sprzedać karmę która 'leży' już długo itp itd. a nie taką która będzie dobra dla Twojego psa. Najważniejsza sprawa – on NIE zna Twojego psa – jaki jest, jaki tryb życia prowadzi, ile waży, czy jest za gruby, za chudy, czy ma alergie … on tego nie wie – TY wiesz.

8. NIE sugeruj się opinią weterynarza. Właściwie te same argumenty co … powyżej. Weterynarze bardzo często mają nikłą wiedzę na temat karmy dla psa a do tego jeszcze często sami ją sprzedają. Narażam się?

9 NIE sugeruj się opinią hodowcy. Po raz kolejny te same argumenty co powyżej. Hodowcy mogą być wspaniałym doradcami ale nie muszą – rozważ to co mówią ale sprawdź bo … patrz punkt .5

10. NIE sugeruj się nazwą. Nazwy karm są wspaniałe – 'naturalna', 'super premium', 'holistyczna', 'zbilansowana', 'najzdrowsza' … oj można by tu pisać długo jeszcze. A ….. Ty co zrobisz? Już wiesz prawda? Sprawdzisz czy nie robią Cię w …. .
11. NIE wierz …. polskim etykietom. Sprawdź listę składników w innym języku (angielskim głównie). Bardzo często niestety polscy tłumacze mają …. kreatywne podejście do tematu i trudno dostrzec niektóre składniki (szczególnie te gorsze)

Jakieś podsumowanie by się przydało, albo refleksja:) … karma dla psa to nie jest łatwy wybór (wiem marna puenta, ale lepszej nie wymyślę dzisiaj).

Comments are closed.