Mięso w karmie – jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Mięso w karmie dla psa to najważniejszy składnik dla Twojego psa dlatego właśnie postanowiłem poświęcić mu trochę czasu i ‘pochylić się’ bardziej nad tematem. Zebrać wszystkie porady i fakty porozrzucane po innych postach w jednym miejscu.

Jeśli przeczytaliście choć jedną recenzję karm które udało mi się już napisać, pewnie zauważyliście, że podkreślam jakość i ilość mięsa.

Jakość

Dobre mięso w karmie to mięso określonego gatunku np. mięso z kurczaka, jagnięcina, mięso z kaczki itp. Określenia typu ‘mięso drobiowe’ już niestety nie należą do ‘dobrego mięsa’ i raczej należy się go wystrzegać. Wystrzegajcie się stanowczo zupełnie nieokreślonych typów mięs czyli np. wyrażeń typu ‘mięso’ oraz wszelkiego rodzaju mięsnych produktów pochodnych.

Ale dobra jakość mięsa to coś więcej niż tylko określenie gatunku zwierzęcia z którego pochodzi. Najlepsze karmy będą zawierały mięso zwierząt ‘z wolnego chowu’. Bardzo często spotykanym stwierdzeniem będzie zachwalanie przez producentów  mięsa ‘wolnego od antybiotyków i hormonów’. Super, ale sprawdź czy to nie przypadkiem chwyt marketingowy – mięso w rzeźni ogólnie rzecz biorąc jest lub też powinno być bez hormonów i antybiotyków –  w USA, skąd pochodzi większość dostępnych na rynku karm, mięso przed ubojem jest sprawdzane pod kątem antybiotyków i hormonów. Samo użycie hormonów w chowie kurczaków jest i tam i u nas zakazane (ciekawe jak wygląda przestrzeganie tych przepisów u nas). Troszkę inaczej jest z antybiotykami których stosowanie nie jest zakazane ale …. wystarczy kilka dni abstynencji przed ubojem aby organizmy kurczaków czy też innych zwierząt się ‘oczyściły z antybiotyków czy też z tych niby nieużywanych hormonów. I mamy mięso wolne od antybiotyków i hormonów. Jak sami widzicie to nie to samo co free run. Pewnie wielu z Was myśli teraz że przeginam? Że po co takie ceregiele z mięsem? Co to za pomysły żeby pies jadł kurczaki z wolnego chowu? Że my właściciele psów rzadko jemy tego typu rarytasy? Macie jak najbardziej prawo tak myśleć … jednak tytuł artykułu zobowiązuje … najlepsza karma ma w sobie najlepsze mięso, koniec kropka:). Nie musicie przecież kupować karmy z mięsem z wolnego chowu … jednak musicie wiedzieć że takie są najlepsze. Jak sprawdzić czy dana karma zawiera mięso z wolnego chowu? … Poczytać strony internetowe producentów. Jeśli takie mięsko mają to będą się tym chwalić baaardzo mocno.

Taka mała dygresja jeszcze na temat … ryb:) We wszelkiego rodzaju recenzjach karm ryby są uznawane za składniki mięsne więc i tu należałoby coś na ich temat powiedzieć. W przypadku ryb najlepsze będą nazwane gatunki ryb, bez Etokykiny (Ethoxyquin). Nie ma natomiast tak wielkiego sprzeciwu wśród recenzentów do wyrażeń typu: mączka rybna, nawet jeśli nie jest określony gatunek ryb z których pochodzi (ale to już temat na osobny artykuł/wpis).

Ilość

Ile mięsa zawierają najlepsze karmy? … Dużo. Niektóre firmy powiedzą Wam ile dana karma zawiera mięsa na liście składników ale i tak warto będzie przeprowadzić własne ‘badanie’ listy składników. Pamiętajcie – im więcej składników mięsnych na liście przed składnikiem tłuszczowym tym lepiej – a najlepiej jeszcze w formie mączki. Najlepsze karmy będą oczywiście zawierały świeże mięsko ale nie mogą się na nim opierać – ile by go nie było i tak 80% zniknie w trakcie produkcji.

Podsumowanie

Najlepsze karmy muszą zawierać mięso świetnej jakości i dobrze też jest gdy jest go jak najwięcej. Specjalnie piszę w tej kolejności – dla mnie, mimo wszystko jakość jest ważniejsza od ilości, a dlaczego spytacie? Z prostego powodu – ilość mięsa zawsze można zwiększyć ‘ręcznie’:) a jakości mięsa w karmie nie zmienimy w żaden sposób.

Comments are closed.