Rotacja karmy dla psa- 3 złote zasady

Taki troszkę …. dziwny tytuł, już wyjaśniam o co chodzi.

Wiecie już dobrze, że znaleźć dobrą karmę nie jest łatwo. Szukamy, czytamy, przeglądamy, zamawiamy próbki, i w końcu jest – znaleźliśmy karmę która nie tylko jest dobrej jakości ale też smakuje naszym psom i dobrze im służy. No właśnie, tyle z tym roboty i pewnie dlatego właśnie tak ciężko jest się z nią czasami rozstać. A rozstać się trzeba bo jak Wiecie doskonale, karmę należy zmieniać. (więcej na ten temat we wpisie: ). Zmiana karmy nie oznacza oczywiście, że nie możemy już więcej wrócić do tej od której odchodzimy. Absolutnie nie! Taką karmę należy dodać do 'rotacji' – czyli mini listy karm którymi karmimy wymiennie nasze psiska.

Jest kilka postawowych zasad dotyczących rotacji które wypracowałem sobie w ciągu ostanich lat i którymi chciałbym sie z Wami podzielić.

Zasada numer 1: Jakość, nie ilość. Nie musicie mieć 20 karm w rotacji. 4 sprawdzone karmy to moje minimum. Nic się nie stanie jak będziecie mieli więcej oczywiście (warto mieć listę karm rezerwowych – pilnować czy aby akurat nie ma promocji).

Zasada numer 2: Miejsce w rotacji nie jest dane na zawsze – rotacja to ciągły 'work in progress'. Jak wiecie składy karm się zmieniają, zmieniają się ceny, koncepcje i właściciele firm, a w naszym polskiego rynku … nowe karmy dla psów wchodzą na rynek a sproro obecnych znika (często świetnych karm). Na wszystko to trzeba zwracać uwagę przy konstruowaniu naszej rotacji.

Zasada numer 3: Różnicujcie karmy w rotacji. Karmy w rotacji można, i trzeba różnicować we wszystkich możliwych aspektach. Czyli jakich?

  • Mięso. Dobierzcie karmy z różnym mięsem do rotacji. Karmy z kurczakiem są najpopularniejsze i jest ich najwięcej więc jeśli wybraliście już 2 karmy z kurczakiem to następne weźcie z innym mięsem, chyba że macie 8-10 karm w rotacji. Na rynku jest sporo fajnych karm z jagnięciną, kaczką, wołowiną czy  rybką.
  • Mięso. Nie wcale się nie powtarzam. Dobierzcie karmy z różną ilością mięsa. Jak wiecie na rynku jest sporo karm w których jest naprawdę dużo dobrej jakości mięsa … ale są też świetne karmy (np. wiele z karm holistycznych) które nie mają wcale tak dużo mięsa. Weźcie to proszę pod uwagę przy wyborze.
  • Firma. Zmieniajcie też firmy … zwykle jak znajdziemy fajną karmę jakiejś firmy zaczynamy kupować karmy tylko i wyłącznie tej firmy. To dość logiczne założenie, jednak dla zapewnienia Waszym psiakom różnorodności lepiej będzie dołożyć  do rotacji więcej firm – będzie  bardziej różnorodnie.
  • Cena. Wiem, wiem, pieniądze się nie liczą, a jednak jedna z pierwszych rzeczy jakie sprawdzamy przed zakupem jest cena. Dla wielu z nas zakup drogiej karmy to niełatwa decyzja, dlatego właśnie warto mieć również w rotacji karmy które nie 'zabiją' nas ceną a będą jednocześnie dobrej jakości. Nie ma tych karm niestety dużo, ale warto poświęcić czas i je znaleźć bo … obniżą nam wydatki miesięczne na karmę. 

Podsumowując część dotyczącą różnicowania – różne mięso w różnej ilości, różne firmy, oraz różne ceny.

Comments are closed.